Zajímavosti ze zvířecí říše parku

04.08.2015 11:37

Rekordů a zajímavostí z Krugerova parku je nespočet. Kruger National Park je sám o sobě rekordem, jedná se o nejznámější a nejrozsáhlejší park v JAR s ohromnou škálou různých druhů živočichů.

Zvířata jsou především chloubou a zajímavostí parku. U některých živočichů jsou způsoby jejich života, růstu, hmotnosti, rychlosti, zbarvení velice neobvyklá, až neuvěřitelná. Např. sloni jsou jediní savci, kteří nedokáží skákat. Kosti v nohou netopýra jsou tak tenké, že nemohou chodit. Spermie myši je delší než spermie slona. Lvi se páří více než 50x denně. Mnoho slonů váží méně než jazyk plejtváka obrovského. Sloni jsou tak dobří plavci, že byli spatřeni i v Indickém oceánu. Papoušci a králíci jsou jediní, kteří vidí za sebe bez otáčení. Žirafy nemají hlasivky a komunikují vibrujícím vzduchem kolem krku. Moskyty přitahuje nejvíce modrá barva. Žádné dvě zebry nemají stejné pruhování (viz. obr.).

                                                                                                                                                                   Zebry v savaně

 

Když se rodí mládě žirafy spadne z výšky 1,8 m aniž by se zranilo. Existuje 600 druhů masožravých rostlin, které žerou hmyz, ale i žáby ptáky a dokonce i malé opice. Všechny tyto zajímavosti živé přírody můžeme při dostatku času a  trpělivosti v parku vysledovat.

Park je také proslaven slonem Dukem. Tento slon se do podvědomí dostal  1. září 2008, kdy ho u Crocodile Bridge spatřil ranger Neels van Wyk a všiml jsi, že slon nemá druhý kel. Naštěstí ztrátu klu nezavinili pytláci, ale Duke samotný. Van Wyk mezi Sabie a Crocodile Bridge kel s neuvěřitelnou délkou 1,75 m a s 37 kg nalezl. Toto je impozantní nález, který nesmí chybět v knize záznamů o slonovině.

Testy prokázaly, že za ztrátu klů může samotný temperament slona, který si je ulomil o strom. Tyto kly jsou jedny z nejpopulárnějších za dlouhou historii Krugerova parku. Kly patří k jedněm z nejfotografovanějších, dokonce se i o nich píše v knize od Johna Maraisa Velké kly Afriky. V knize se hovoří, že Dukovi kly z KNP byly největší ukázkou slonoviny od jednoho jedince dokud o jeden kel sám nepřišel. Slon Duke žije v parku dodnes a je ve velmi dobrém zdravotním stavu.

V Krugerově parku se konají fotografické soutěže velkých klů. Tyto soutěže napomáhají k mapování a k zjišťování aktuálního výskytu slonů s mimořádně velkými kly. Fotografie nejsou hodnoceny po stránce jejich kvality, ale vyhrávají ty snímky, které nejvíce poslouží  vědeckým účelům.

V Krugerově parku kromě již zmíněných záhadných úmrtí krokodýlů, dochází někdy k úmrtí býložravců, kteří jsou v březím stavu. Naposledy se tomu stalo v listopadu 2009, kdy bylo možno v parku  zaregistrovat velké množství uhynulých zvířat, jako jsou antilopy impala, pakoně, zebry či žirafy (viz. obr.).

                                                                                                                                                          Kostra žirafy

 

Podle informace od veterináře parku zvířata nebyla schopná při momentálně nízké teplotě a dlouhých deštích hledat rostliny, které normálně spásají, a tak snědla i ty, které měla na dosah a přitom se stalo, že spásala i prudce jedovaté rostliny. Některá zvířata také uhynula na vysílení a chlad.

V červenci 2010 se v parku konal 10ti denní průzkum, který měl  odhalit příčiny vysokého výskytu tuberkulózy u buvolů. Na tomto projektu se podílela organizace SANParks a státní veterinární správa. Nákaza je přenášena na ostatní zvířata a proto tomu byla věnována mimořádná pozornost. Lví samci žerou ulovená zvířata jako první, aby před samicemi ukázali svojí sílu a moc a jako první sousta jsou většinou plíce. Ty jsou u buvolů často infikované a proto je větší procento nákazy u lvů, než u lvic.

V tomto průzkumu bylo testováno 70-80% buvolů mezi řekou Limpopo a kempem Punda Maria a ukázalo se, že z toho 10% jich bylo postiženo nemocí TBC. Veškerá nakažená zvířata byla utracena. Testy také ukázaly, že nákazou TBC nejvíce trpí buvol, lev, prase bradavičnaté a antilopa kudu.

V parku často dochází ke krádežím plotů a následně i k útěku zvířat. Nedávno došlo k úniku 15 ti  slonů, kteří se stali hrozbou pro obce sousedící s KNP. Sloni tak nemuseli vynakládat zvlášť velké úsilí, aby z parku unikli. Šetřením bylo zjištěno, že bylo odcizeno alespoň 80 plotových sloupků. Údajně je odcizili lidé z místních vesnic, kteří je prodávají na šrot. V minulosti byli opakovaně odcizeny např. i solární panely a baterie, které slouží k napájení elektrických plotů proti úniku zvěře.

Sloni byli v tomto případě naháněni zpět pomocí vrtulníků, a to ze vzdálenosti asi 5 km. 2 sloni přitom představovali velké nebezpečí pro místní obyvatele a byli proto zastřeleni. Jejich maso bylo rozděleno mezi vesničany v této oblasti.

Uvedené události přiměly vedení parku k vybudování nové konstrukce plotu. Stavba nového typu elektrického plotu již byla započata. 

 

Více fotografií naleznete: Fotogalerie