Odchyt a převoz živých zvířat v parku

05.08.2015 11:38

Odchyt zvířat patří mezi významné činnosti v parku a je součástí i obchodních aktivit parku. Odchyt a převoz zvířat se uskutečňuje brzo ráno či pozdě odpoledne. Mezi 11.00 a 15.00 hodin je úmorné vedro, v buši je mrtvo a zvířata ve skupinkách polehávají pod stromovými porosty. Rovněž transportní bedny jsou rozpálené sluncem. Za takovýchto podmínek je přirozeně odchyt  pro zvířata nebezpečný.

 

Odchyt zvířat se provádí různými způsoby, záleží na možnostech terénu a na druhu chytaného zvířete. V nepřehledných terénech, jako jsou husté buše, se používají k lovu malá letadla nebo vrtulníky. Ze vzduchu nejprve rangeři vyhledají zvíře, které chtějí chytit a poté pilot udá vysílačkou přesné stanoviště zvířete rangerům, kteří jsou připraveni na zemi ve speciálních autech. Pilot je nasměruje na nejvhodnější místo odchytu.

Dalším způsobem je přímý lov z vrtulníku. Vrtulník se dostane do bezprostřední blízkosti zvířete a ranger loví výstřelem injekcí, které obsahují toxické látky na znehybnění.

Rychlost odchytu je různá a řídí se rychlostí běžících zvířat a terénními možnostmi.

 

Při odchytu stepních zvířat se používají džípy a loví se pomocí lasa. Laso je bavlněné, měkké a jeho síla se volí podle velikosti loveného zvířete. Umělohmotná  lana jsou pevnější ale tvrdší a tak mohou poranit lovce i zvíře.

Zvířata, která jsou těžká a nebo nebezpečná, se loví také za pomoci terénních speciálních aut, které váží kolem 4 tun. Auta mají zesílené pancéřování přední kapoty a nad celou karoserií je vytvořena silná trubková či trámová konstrukce krytá pryží z ojetých pneumatik, která celé auto chrání před útokem zvířat. Tato auta se používají zejména na odchyt slonů, buvolů a nosorožce.

 

Odchyt mláděte s matkou se provádí také u každého zvířete jinou metodou. Např. na odchytu slonů se podílí 2 posádky ve 2 džípech. Jejich prvním úkonem je oddělení slonice a jejího mláděte od stáda. Poté, podle toho, kterému autu se podaří chytit mládě do lasa, zastaví a druhá posádka v džípu se snaží zahnat slonici od mláděte až do vzdálenosti 300m. Zatímco jeden s džípů pronásleduje slonici, tak druhý spoutá mládě připravenými provazy, po návratu druhého džípu společně mládě naloží do korby auta, která je vystlána pytli s trávou a dopraví mládě co nejkratší a nejrychlejší cestou k transportnímu vozu, kde jsou již nachystané i transportní bedny. Podobný způsob odchytu je i u buvolů.  Speciální boxy na přepravu váží asi dvě tuny, přibližně tutéž váhu mají nosorožci. Pokud je zima, jsou boxy vytápěny na teplotu kolem 200 C. Tyto boxy mají zabudované napájení a krmení. Naproti tomu  odchyt nosorožců je snadnější. Samice nosorožce s mláďaty se pohybuje sama, nezapojuje se do stáda. Jakmile lovci uvidí nosorožčí samici s mládětem, dají ihned povel řidiči k pronásledování. Samice se snaží uprchnout do buše a mládě běží za ní. Následný způsob odchytu je stejný jako u slonů. Mládě chytí do lasa a druhý džíp odežene samici, ale opět se musí rychle vrátit, aby pomohl s naložením mláděte, protože odrostlé mládě může vážit až 500 kg. Lovci při spoutáni nosorožce musejí dávat pozor, aby nepoškodili nebo neulomili rohy. Na spoutání se většinou podílejí 3 lovci.

 

Odchyt zeber, žiraf a antilop se provádí za pomoci lehčích a rychlejších aut. Od roku 1950 se provádí především tzv. imobilizací. Imobilizace je krátkodobé nebo i dlouhodobé znehybnění pomocí drog. Droga se do zvířecího těla vpravovala pomocí vzduchovek nebo malorážek. Vystřelovaly se buď pomocí stlačeného oxidu uhličitého z pušek, nebo pistolí, pomocí kuší, případně i střelným prachem. Největším pokrokem při odchytech byla výroba opiových derivátů, jejichž účinky se dají ihned eliminovat.

 

Nedávno došlo v Krugerově parku k odchytu 20 žiraf a jejich následnému převozu do národního parku Limpopo . Tato akce proběhla pod vedením SANParks a výkonného ředitele Krugerova parku Dr. Bandila Mkhize, který se sám i zapojil do odchytu žiraf. Po převozu žiraf  budou do národního parku Limpopo putovat i další zvířata, jako jsou zebry, impaly, waterbuck (voduška) a pakoně.                  

Odchycení nemotorných žiraf vyžadovalo specializovanou součinnost kvalifikovaného týmu. Odborný tým chytal žirafy pomocí vrtulníku a střel s novou uspávací látkou A30/80. Pozemní personál pak zajišťoval žirafy před tím, než klesly na zem.

Tým musí při takovém odchytu dávat pozor, aby zvíře neběželo příliš daleko, žirafa by totiž mohla velkou námahou i zemřít. Jakmile je žirafa odchycena, je jí upevněn speciální kryt na hlavu a do uší jsou jí vloženy špunty. Speciálně upraveným trailerem byla pak zvířata převezena ke kamionu, kde byly již žirafy probuzeny a pomocí provazů dotlačeni do kamionu. Přeprava žiraf byla úspěšná a klidná, po otevření dveří transportního kamionu se tato elegantní zvířata uvolnila a odešla do svého nového domova.

 

Více fotografií naleznte: Fotogalerie