Krugerrand

04.08.2015 16:41

Krugerovo jméno se proslavilo i v mincovnictví a tím se dostalo do zcela moderní doby. V případě Krugerrandu (pozn.: platební měnou JAR je Rand) se asi jedná  o nejznámější zlatou minci na světě. Jako první zákonné platidlo byla zlatá mince ražena 3. července roku 1967. Bylo to poprvé, kdy se zlato uplatnilo v široké míře na něco jiného, než na klenoty. Ražba zlatých Krugerrandů byla tak úspěšná, že mnoho dalších zemí zvolilo tento model pro ražení vlastních, tzv. investičních mincí, např. Austrálie. Název je odvozen od jména velkého státníka Paula Krugera, jedná se o složeninu jeho příjmení a názvu jihoafrické měny Rand. Zkratka Rand je označení pro místní naleziště Witwatersrand, jedná se o doly, které produkují nejvíce zlata na světě a se vznikem Krugerrandu došlo k velkému rozvoji těchto jihoafrických dolů na zlato.

Hmotnost  Krugerrandu činí 33,931 gramů, jeho průměr je 32,69 mm a je ražen z 22 karátového zlata. V roce 1980 byly zavedeny kromě uncové hmotnosti zlata další tři velikosti a to o hmotnosti 1/2 unce, 1/4 unce a 1/10 unce.

Na lícu mince je vyražena podobizna Paula Krugera, na rubu je vzpínající se antilopa Springbok. Tato antilopa je jedním z nejvíce uznávaných národních symbolů a je také připomínkou mladé republiky JAR. Dříve žilo v JAR springboků  tisíce a Kruger chtěl zanechat vzpomínku na překrásný druh této antilopy.

Mince jsou  vyráběny v limitovaných edicích a jsou prodávány spolu s číslem osvědčení o pravosti. Pokládány jsou za  poklady ve vlastnictví hrdých sběratelů a investorů, příznivců a milovníků jihoafrické přírody a jejich symbolů.