Flóra

04.08.2015 16:49

Krugerův park nabízí po celý rok neskutečně rozmanitou podívanou z rostlinné říše. Podle posledního sčítání bylo v Krugerově  parku napočítáno celkem 1990 taxonů rostlin, z toho např. 3 mechů, 32 kapradin, 74 třtiny, 18 aloe, 224 stromů a keřů, 404 jiné vegetace, jako jsou byliny, liány a sukulenty.

 

Podívejme se na některé z nich trochu podrobněji, protože jsou s nimi spojena zajímavá poznání. Pro běžného Evropana jsou většinou prakticky neznámé a proto je účelné uvést jejich zásadní charakteristiky a specifika. V parku jsou mnohé význačnější stromy značené čísly, což návštěvníkovi za použití usnadňuje druhové určení.

Níže uvedené názvy z rostlinné říše představují hlavní zástupce jak keřů, stromů či rostlin Krugerova parku.

 

Baobab

Baobab, nebo-li také adansonie prstnantá je bezesporu nejpůsobivějším a nezaměnitelným stromem, který nalezneme v Krugerově parku. Není to jen pro jeho velikost, ale i pro celkový vzhled. Baobab dělá na první pohled dojem, že roste obráceně, kořeny nahoru. Domorodci si podivný tvar stromu vysvětlují tak, že nějaký zlý duch praotce baobabu vyrval ze země a zarazil ho pak korunou dolů. Tyto stromy, o průměru kmene  až 4m stromy mají tlustou hladkou kůru a uvnitř místo dřevní hmoty nasáklou dužnatou buničinu. Tvar semen má většinou velmi bizarní tvary. V říši rostlin je největší nádrží na vodu, dokáže se přizpůsobit dlouhodobému období sucha tím, že v kmeni nashromáždí až tisíce litrů vody. Květy baobabu jsou velké a bílé, plody jsou eliptické asi 120mm dlouhé a poskytují vitamíny a proteiny. Plody jsou vyhledávanou potravou paviánů. 

V Krugerově parku se baobab nachází zejména v severní části u řeky Olifants. Ideálními podmínkami pro růst baobabu jsou horko a sucho v prostředí bushveldu, což je důvod, že gigantické exempláře tohoto stromu můžeme vidět v oblasti Pafuri. Zajímavostí je, že jeden exemplář baobabu v Mopani je nejjižněji se vyskytujícím baobabem (viz.obr.) v celé Jihoafrické republice.

                                                                                                                                                              Baobab

 

V minulosti dokonce vznikla i papírna v Severním Traansvalu, kde se baobaby zpracovávaly, ale pro jejich malé množství papírna zase rychle zanikla.

Baobaby dosahují stáří až 4 000 let, avšak v parku se zdaleka tolika let nedožívají, protože jejich kůru permanentně ničí sloni. Sloni konzumují jak kůru, bohatou na anorganické soli, tak i dřeň, která jim poskytuje vodu v obdobích sucha. Momentálně se v parku uskutečňuje výzkum zaměřený na to, jak velký vliv a skutečné účinky mají sloni na růst baobabů. Tento výzkum snad dopomůže v budoucnu ke zvýšení počtu tohoto nádherného druhu stromu.

 

Marula

Marula je také někdy nazývána sloním stromem. Archeologické nálezy dokazují, že strom se tu vyskytoval již před 12 000 lety. Dřívější domorodci se živili plody z těchto stromů, které jsou typické pro jihoafrickou republiku. Marula roste v hojném počtu i v Krugerově parku. Daří se jí v oblastech savan a většinou roste v blízkosti akácií a baobabů.

Tento strom může dorůst výšky až 18m a jeden strom rodí až 10 000 plodů. Tyto oválné plody připomínají tvarem a velikostí švestky, jsou světlezelené s pronikavou sladkou vůní. Plody maruly jsou velmi chutné, osvěžující a výživné. Bílá dužnina má osmkrát vyšší obsah vitaminu C než pomeranče nebo citrony. Ve velmi tvrdé pecce jsou skryta dvě až tři olejnatá semena s vysokým obsahem proteinů. Pro tyto výživné plody si domorodci stromu velmi váží. Existuje také mnoho legend, které jsou se stromem spojené. Např. kůrou určitého stromu Marula lze ovlivnit pohlaví očekávaného dítěte. Vylouhování kůry ze samičího stromu zajistí holčičku a naopak ze samčího chlapce.

Z maruly se využívají jak plody, tak semena a listy, ale i kůra. Tento strom je zvláště proslaven likérem, který se z něho vyrábí a nazývá se Amarula Cream. Dužina je vhodná pro výrobu marmelády a ovocných šťáv.

Marula má také hojivé a uzdravující účinky. Kůra se používá jako profylaxe proti malárii, vylouhovaná kůra slouží proti hadímu uštknutí, pomáhá při revmatických bolestech a kůra s vařící vodou se inhaluje při zánětech dýchacích cest. Listy se používají ke zmírnění pálení žáhy. Blahodárný vliv má i na pokožku pro svoje kosmetické účinky.

Kromě toho poskytuje Marula také praktické využití. Z jejího dřeva se vyrábí nábytek, kuchyňské nádobí, hračky, rituální předměty, ale také červenohnědé barvivo.

 

V oblibě mají Marulu i zvířata. V Krugerově parku je nejoblíbenější pochoutkou pro slony, ale vyhledávají jí i paviáni, žirafy, vodušky a prasata bradavičnatá (viz.obr.).

                                                                                                                                                             Prase bradavičnaté                             

 

Sausage Tree (Kigélie zpeřená)

Tento strom je pojmenovaný podle jeho plodů, které svým tvarem připomínají salám. Plody jsou nejedlé, ale jsou vyhledávané po celé Africe, protože mají uzdravující účinky na mnoho nemocí. Používají se v lidovém léčitelství a v magii. Domněle léčí revma, hadí uštknutí, zastaví krvácení při porodu, léčí ekzémy, lepru, rakovinu kůže a dokonce i syfilis. Lidé díky ní také odhání zlé duchy a vichřice. Slouží také jako výborný kosmetický přípravek na pleť. Salámový strom dorůstá výšky až 18m a jeho plody béžově pískové barvy visí na dlouhých stopkách z koruny stromu, plod může vážit až neuvěřitelných 10 kg. Květy jsou rudohnědé barvy a svým štiplavým zápachem lákají netopýry. Na květech a plodech salámového stromu si pochutnávají babooni, žirafy, hroši, nosorožci a listy ocení antilopa kudu a slon.

Kigélie je rozšířena také jako okrasný strom, ale lze se s ní setkat jen velmi zřídka. Plody po vyschnutí mají velmi zajímavý a lidé je často používají pro dekorativní účely.

 

Mopane

Tento strom se v parku proslavil natolik, že je po něm pojmenován jeden z táborů v Krugerově parku (Mopani). Jen na severovýchodě parku se vyskytuje zřídka, protože je zde čedičový terén, který těmto stromům nesvědčí. Stromy mopane vytvářejí charakteristické lesy, které vědci nazývají jako mopanové lesy a patří mezi otevřené formace africké savany.

Dorůstá kolem 10m výšky a v parku se mu velice daří, protože snáší oproti jiným stromům i velmi suché podnebí. Květy stromu připomínají křídla motýlů. Plody jsou jedlé, ale nepříjemný je jejich zápach. Listy jsou hlavní obživou pro housenky a housenky zase pro jiná zvířata a ptáky. V některých oblastech slouží jako potrava dokonce i lidem.

Ze dřeva stromu se vyrábí mnoho uměleckých, ale i užitkových věcí, dřevo je odolné, tvrdé a masivní. Listy a větvičky Mopane jsou velice výživné a tak je pojídají např.sloni,  buvolec losí a antilopa vraná.

 

Umbrella Thorn (Akácie zkroucená)

Koruna stromu dosahuje průměru až 20m, je to strom velice nápadný, jelikož jeho plochá koruna připomíná deštník. Je vyhledávaným objektem fotografů africké krajiny.  Kmeny tohoto stromu jsou často rozežrané od termitů a brouků živících se dřevem. Strom pak snadno pokácejí sloni, aby se dostaly k jeho zeleným listům. Akácie produkuje množství lusků vzhledu svinuté spirály, na kterých si pochutnává množství afrických zvířat. Lusky z vysoké koruny opadávají na zem a tak je spásají sloni, nosorožci, impaly a kudu, jen  babooni (paviáni) češou plody rovnou ze stromu. Domorodci využívají dřeva stromu k výrobě oštěpů a prutů na ryby.

Za zmínku významných stromů v Krugerově parku určitě patří i africká palma Raphia regalis, její listy mohou být dlouhé až 24m. A také fíkovníky, jejichž kořeny sahají až do hloubky 120m. Tyto palmy si nijak nezadají s moderními vrtnými soupravami.

 

Impala Lily (Pouštní růže)

Tato rostlina dokáže žít i v nejdrsnějších podmínkách. Jedná se o sukulent s překrásným červeným květem. Pro tyto rostliny je charakteristické, že vypouštějí latex, který je silně toxický. Domorodci z pouštní růže vyrábějí šípové jedy nebo slouží jako přísada do některých léčiv. V Krugerově parku ji můžeme vidět v květu zejména v červenci. Mezi proslulé sukulenty Krugerova parku patří také Kudu Lily.

 

Wild Dagga (Leonotis – Lví ouško)

Jedná se o plevel, který se hojně vyskytuje v parku, jeho vzhled je velice přitažlivý, květena jsou rumělkově červená a září do dálky. Rostou především v savanách a houštích, svým lahodným nektarem lákají mnoho druhů ptáků.

 

Poker (Liliochvostec – Kleopatřina jehla)

Liliochvostec patří opět k jedněm z neobvyklých rostlin vyskytujících se v parku. Může dosáhnout výšky až 2m  a její oranžové květy jsou uspořádány ve formě hustého klasu.

 

Lebombo Aloe

Rostliny tohoto druhu se v parku vyskytují na skalách a na kamenech. Je chráněná před zvířaty svými ostrými trny a hořkým nektarem.

 

Více fotografií naleznete: Fotogalerie