Do Afriky na krokodýly, slony a hrochy, do St. Lucia (South Africa) na odvážný rybolov

05.08.2015 12:57

Afrika, země neomezených možností. Kraj, který nabízí nespočet zvěře a hojné vegetace. Do Afriky nemusíte jet jen na velkolepou podívanou na lvy, slony, nosorožce, hrochy a jinou faunu, ale také si zarybařit. Afrika je mimo jiné známá nejteplejším světovým oceánem. Indický oceán je velkým lákadlem pro milovníky rybaření a rybolovu, různorodost ryb je zde unikátním vegetačním pokladem. Kromě ryb, včetně mečounů nebo korálových ryb a dravců je možné pozorovat velryby, žraloky, rejnoky, želvy, karety nebo sezóně dokonce i delfíny.

Jako ve všech přímořských krajinách je rybaření v Jihoafrické republice velmi rozšířeno. Svoje specifikum si udržuje vesnice St. Lucia u Indického oceánu v provincii KwaZulu-Natal. Z hlediska rybaření má pobřeží St. Lucia nesporné výhody. Nepřehledné písčité pobřeží, které není lemováno rekreačními hotely a tzv. resorty, moře je divoké a pro koupání není příliš vhodné. Rybaření na udici z mořského břehu není proto rušeno davy koupajících se rekreantů.

V pobřežních vodách žije množství ryb, které jsou zajímavé nejenom pro rybáře chytající na udici, ale i pro jejich kulinářskou kvalitu. Jmenujme alespoň některé z nich: Kob (kabeljou), Garrick, Spotted grunter nebo Largespot pompano. Největší popularitu ovšem získala ryba galjoen (dichistius capensis) z čeledi pražmovitých, která se stala jedním z přírodních národních symbolů Jihoafrické republiky a zná ji snad každý rybář v této zemi. K ostatním přírodním symbolům patří pták modrý jeřáb, africká gazela (springbok), protea královská a žluté dřevo (yelowwood).

Světově unikátním přírodním jevem v Jižní Africe je každoroční migrace sardinek (pilchards) v období června až července. Hejno sardinek v počtu několika milionů se pohybuje od nejjižnějšího bodu Afrického kontinentu (Cape Agulhas) až k  pobřeží severně od St. Lucia. Obrovská masa sardinek má rozměry zhruba 7 km na délku, 1,5 km na šířku a 30 m do hloubky a je doprovázena žraloky, velrybami,delfíny, dravými rybami a ptáky. To vše vytváří originální přírodní scenérii. Zkušení místní obyvatelé se v období tahu sardinek obejdou bez klasických rybářských potřeb. 

  

                                                                                                                                Obyvatelé St. Lucia při výlovu ryb

Více fotografií naleznete v: Fotogalerie