Indická kuchyně

Vaření v Indii je spojované s hinduistickou kulturou a tedy je považováno za posvátné a "božské". O pokrmech a jejich klasických podobách se zmiňují dokonce i náboženské knihy.

Podobně jako tomu je v indonéské kuchyni nebo japonské se veškerá jídla servírují najednou. Při tradiční indické hostině nesmí na stole chybět masové a rybí pokrmy, ostrá polévka, džávl (rýže vařená ve vodě nebo v páře), nakládaná zelenina, bramborové a banánové placičky, ovoce, dahi (bílý jogurt), luštěniny, obiloviny a samozřejmě sladké jídla. Jídlo je skutečně rozmanité a může se skládat až z 18ti jednotlivých pokrmů.

K servírování se používá tradiční indické nádobí, jako jsou hojně zdobené podnosy z mosazi, stříbra nebo mědi a kovové, hliněné nebo kameninové misky, ve kterých pokrmy vydrží dlouhou dobu teplé. V chudších oblastech se místo nádobí používají banánové listy. Indové běžně při stolování sedí na koberečcích nebo nízkých štokrdlích. Při vaření a zejména grilování se často používá dřevěné uhlí.

Příbory v Indii nejsou příliš používané, jí se zejména rukama nebo případně čínskými hůlkami. Při stravování se jídlo vkládá do úst konečky prstů, jídlo se nesmí dotknout dlaně. Řidší pokrmy se nechávají vsáknout do rýže nebo indických chlebů.

Tradičním nápojem jsou šťávy z manga, studená voda a naředěný okořeněný jogurt.

V klasické indické kuchyni se neobejdeme bez ghí (přečištěné máslo) a naopak sádlo v indické kuchyni zcela chybí. Z mas se používá skopové, jehněčí a vepřové. Hinduisté nikdy nejedí hovězí a většina Indů nejí maso vůbec a jsou přísní vegetariáni. Indie je hojná na ryby a i ty patří do jídelníčků indické kuchyně.

Při přípravě indických pokrmů se používá několik obecně závazných a doporučovaných technik. Např. styl bhúna (prudké a rychlé pečení), bogar (protřepání masa v nádobě, které vede k jeho zvlhčení), styl korma (maso nebo zelenina, která se připravuje ve vodě, jogurtu či šťávě), kabáb (příprava na grilu) nebo styl dam (vaření v páře).